1oz Gold coins 2023 Australian Lunar Series III Year of the Rabbit
€4,480.09
8762.29 BGN
Buy Back Price
€3,806.46
No longer available
Product number:
MG10572
Product information " 1oz Gold coins 2023 Australian Lunar Series III Year of the Rabbit "
Coin represents the fourth animal of the lunar zodiac after the mouse, ox and tiger - the Rabbit.
Born in 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011 and 2023 are under its influence.
The rabbit is said to bestow intelligence, creativity, vigilance and compassion.
| Manufacturer: | The Perth Mint Australia |
|---|---|
| Metal: | Au 999.9/1000 |
| Mintage: | 30 000 |
| Nominal: | 100 AUD |
| Size: | 32.60 mm |
| Thickness: | 2.95 mm |
| Weight: | 1 oz, 31.104 g |
| Year of issue: | 2023 |
Login